Bukmacherstwo

0

Bukmacherstwo to termin, który w Polsce zyskuje coraz większy rozgłos, głównie dzięki błyskawicznemu wręcz rozwojowi Internetu, a także dostępnością punktów naziemnych bukmacherów, które spotkać możemy już nie tylko w polskich metropoliach, ale nawet w kilkutysięcznych miasteczkach. Jedni uważają zakłady sportowe za rozrywkę, drudzy za rodzaj sportu, dla innych jest to nawet rodzaj nałogu. Spróbujmy prześledzić skąd wziął się fenomen zakładów bukmacherskich na świecie, a także jaką rolę odgrywa on w dzisiejszym życiu.

Historia bukmacherstwa sięga dalej, niż można by się tego spodziewać. Już pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii gazety oferowały nagrody dla swych czytelników za poprawne wytypowanie wyników sportowych. Nic więc dziwnego, że to właśnie na Wyspach w 1922 roku powstała pierwsza firma pozwalająca typować wyniki meczów. Jak się szybko okazało tego rodzaju hazard stał się bardzo lubianą formą loterii i wkrótce rozprzestrzenił się – w 1934 dotarł do Szwecji, a potem do całej Europy, by wreszcie, w 1956 roku dotrzeć do Polski. Od tego czasu zakłady bukmacherskie stale się rozwijały, a ich centrum pozostawała Anglia, gdzie powstały m.in. dwie, legendarne już, istniejące do dziś firmy – William Hill i Ladbrokes.

 

 

W historii bukmacherstwa nie można pominąć roli Internetu, gdyż jego rozwój był niewątpliwym przełomem jeśli chodzi o zakłady sportowe na całym świecie. Możliwość zawierania zakładów 24 godziny na dobę, dodatkowo w nowej, nieopodatkowanej formie, przyniosła rewolucję do bukmacherskiego światka. Jednocześnie zmienił się układ sił na świecie – liderami rynku stały się firmy internetowe, zaś stolica bukmacherskiego świata przeniosła się z Wielkiej Brytanii do raju podatkowego na Malcie.

Internet odegrał także jeszcze jedną ważną rolę w sprawie popularyzacji zakładów sportowych, a mianowicie stał się medium, dzięki któremu miliony ludzi dowiedziały się o wspaniałej formie rozrywki jakim jest bukmacherstwo. Jeszcze kilkanaście lat zakłady sportowe były zamkniętym światkiem dla fanatyków. Dzisiaj, szczególnie wśród młodzieży w wieku 15-18 lat co druga osoba przynajmniej raz w życiu wysłała jakiś kupon, a śmiem twierdzić, że przynajmniej 10-15% młodzieży robi to regularnie i gra także w Internecie. Sam osobiście wielokrotnie byłem świadkiem dyskusji o kuponach, bukmacherach i pewniakach, które odbywały się w szkołach, w autobusach czy na ulicy. Wygląda więc na to, że bukmacherstwo powoli wkracza do naszego życia i staje się dla wielu czymś codziennym a ogromną rolę w tym procesie odgrywa właśnie Internet.

To, że bukmacherstwo jest tematem rozmów w szkole czy na ulicy, podobnie jak sport lub motoryzacja, najlepiej świadczy o tym, że wiele osób, traktuje ten „sport” jak hobby. Jedni chodzą na mecze piłkarskie, inni pasjonują się wędkarstwem, natomiast amatorzy bukmacherstwa lubią skoczyć do STS-u, wysłać kupon i emocjonować się wynikami spotkań, które postawili. Do tego dochodzi jeszcze radość po zwycięstwie lub dyskusja „dlaczego nie weszło” ze znajomym w przypadku porażki.

Prawdziwi fanatycy naprawdę „żyją” zakładami sportowymi i obserwując ich dojdziemy do wniosku, że bukmacherstwo jest hobby jak każde inne. Ma ono jednak także inny cel, który w pewien sposób tłumaczy obecny bukmacherski szał wśród młodzieży, a mianowicie… pieniądze. Zakłady bukmacherskie to chyba najprostszy sposób na zdobycie kilkudziesięciu złotych przez nastolatka, o czym można przeczytać praktycznie na wszystkich stronach i forach mówiących o tym, „jak zarobić, żeby się nie narobić”. Na marginesie dodam, że na stronach tych nie ma oczywiście żadnej wzmianki o tym, że u bukmachera można także przegrać i to wcale niemałe pieniądze.

 


Bukmacherstwo jest zatem tematem starym jak świat, bo ma za sobą już ponad 130 lat tradycji. Dzisiaj, po dziesiątkach lat zbierania doświadczeń, możemy mówić o nim jako o fenomenie, bo mimo, że 99% osób traci tutaj pieniądze to i tak zakłady sportowe zyskują coraz większe rzesze fanów. A ponieważ średnia wieku owych nowych fanów wynosi kilkanaście lat, przyszłość zakładów bukmacherskich rysuje się naprawdę we wspaniałych barwach.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

Hazard może uzależniać. Graj odpowiedzialnie.
Serwis przeznaczony TYLKO dla osób które skończyły 18 lat. Zakłady bukmacherskie nieodłącznie związane są w ryzykiem. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia skontaktuj się z serwisami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Serwis betglob.pl ma charakter informacyjny, nie nakłaniamy i nie zachęcamy do uprawiania hazardu.

Fortuna online zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne. Zezwolenie MF nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565;
Milenium Zakłady Bukmacherskie - zezwolenie MF nr SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599;
Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. - zezwolenie nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12;
TOTOLOTEK S.A. - zezwolenie nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485;
E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17;
forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr PS4.6831.10.2016;
LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr PS4.6831.9.2016.EQK